and posted in Aktualności

LogoBiegVegeTo będzie sportowa impreza, jakiej w Polsce jeszcze nie było! Pierwszy Bieg Wegański ma inspirować do zdrowego, aktywnego, świadomego życia. O weganizowaniu polskiego środowiska biegowego rozmawiamy z Violettą Domaradzką z Run Vegan

  • Tekst i rozmowa: Urszula Rzeszutek

Organizatorami 1 Biegu Wegańskiego jest zespół Run Vegan, Imprezą towarzyszącą będzie Wielki Targ Wege przygotowany przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, na którym wystawcy z całej Polski będą oferować m.in.  wegańską żywność, kosmetyki, środki czystości oraz odzież sportową. W trakcie trwania Targu obędą się również warsztaty dla dzieci oraz wykłady na temat zdrowotnych aspektów diety roślinnej –  dla sportowców i nie tylko!

Pierwszy Bieg Wegański i Targ obędą się w sobotę, 27 września w Warszawie. Bieg na dystansie 10 km wystartuje o godz. 11:00, a wielkie zakupy będzie można zrobić w godz. 10:00 – 18:00 na terenie Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego przy ulicy Stefana Czarnieckiego 51. Tam również odbędzie się dekoracja zwycięzców biegu, wykłady i warsztaty oraz pobiegowa Pasta Party (równocześnie przedmaratońska, ponieważ w niedzielę 28 września odbywa się kultowa impreza biegowa – Maraton Warszawski). Honorowy patronat nad imprezą objął Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.

  • Co było inspiracją do założenia Waszej grupy biegowej?

Każdy z nas ma swoją wegańsko-biegową historię i ścieżkę dojścia do „tu i teraz”. Tym, co w prosty sposób łączy cały zespół Run Vegan, jest bieganie i weganizm, choć już kolejność i staż tych zmiennych w naszym życiu jest inna. Różne są także motywacje.

BIEG02

Foto: Łukasz Buszka

Dwa lata temu, dzięki inspiracji wykładem Gary’ego Yourofskiego, w zasadzie z dnia na dzień przeszłyśmy z moją przyjaciółką, Joanną Kowalczyk, na weganizm. Rok później pojawiło się bieganie, dość szybko połączone z wyjazdami na weekendowe starty, podczas których prędzej czy później pojawiał sie temat naszego weganizmu, zaskoczenie oraz serie pytań. Chciałyśmy w pozytywny sposób poprzez dobrą formę i smaczne jedzenie zachęcać innych do zmiany diety – wymiar etyczny weganizmu był jednak i jest dla nas kluczowym aspektem. Z kolejnych pytań i opowieści, wzmocnionych potem przez bieganie w koszulkach i spodenkach z napisem „Vegan”, w naturalny sposób pojawiła się grupa Vegan Mission. Niespodziewanie okazało się, że wśród biegaczy jest bardzo duże zainteresowanie tematem weganizmu i nasza potrzeba inspirowania innych do tego kroku dla zdrowia oraz dla dobra zwierząt trafiała na wyjątkowo podatny grunt. Misja krzewienia weganizmu mogła być dla nas  frajdą realizowaną na każdym biegu, a hasło VM na koszulkach stało sie dość szybko rozpoznawalne, również w kontekście pięknych zdjęć i przepisów Joanny umieszczanych na jej blogu. Wśród zainspirowanych weganizmem znaleźli się Ola Borowicz i Robert Zakrzewski, którzy również biegali. Ich motywacja do zmiany diety na roślinną leży  po stronie zdrowia i wydolności.

  • Z jakim odbiorem spotyka się idea weganizmu w środowisku biegowym?

Wśród biegaczy odbiór można określić jako przyjazne zainteresowanie, nawet jeśli jednym tchem z pytaniem o weganizm pada deklaracja: „ale ja to kotleta muszę zjeść”. Ze względu na populare, zwłaszcza wśród biegaczy, książki wegańskich sportowców (m.in. Scotta Jurka czy Richa Rolla) temat i założenia weganizmu są dosyć dobrze znane. Częste pytania padają o dietę przed startem na dystansie ultra, o sposób na radzenie sobie na wyjazdach i poza domem. Niektórzy pytają zaciekawieni aspektem etycznym, duże zainteresowanie wśród biegaczy dotyczy też wydolności, tempa regeneracji, siły biegowej itd. Do weganizacji nam zapewne daleko, ale dzięki wspomnianym znanym wegesportowcom , aktywności polskich Vege Runnersów, Vegan Work Out czy widocznego w mediach Strąk Mana temat jest bardzo żywy. Świadczy o tym także coraz częściej pojawiająca się możliwość wegańskiego lub wegetariańskiego jedzenia na biegach, ale tu nadal wiele jeszcze można zrobić.

  • Wy postanowiliście pójść na całość i zorganizować w 100 proc. wegański bieg…
BIEG01

Foto: Łukasz Buszka

Pomysł przyszedł spontanicznie, zrodzony trochę z powtarzających się pytań o weganizm i bieganie. Skoro znajomi i nieznajomi biegacze są ciekawi i pytają o dietę, o efekty, o to, jak zacząć biegać, żeby pobiec 5, 40 czy 100 km, to może warto przede wszystkim dla nich (choć oczywiście również dla tych wszystkich, którzy albo już biegają, albo już są weganami) zrobić wspólne wydarzenie. Bieg, który byłby świetną okazją do szerszego inspirowania ideą weganizmu, zarówno w kontekście etycznym, jak i zdrowotnym. Z pytań i odpowiedzi powstało też hasło naszego Biegu, czyli „Łatwiej niż myślisz” – zacząć biegać czy zmienić, (choć trochę!) dietę. Dzięki współpracy z Fundacją Viva! połączyliśmy Bieg Wegański z Wielkim Targiem Wegańskim. Wybierając termin, kierowaliśmy się datą Światowego Dnia Wegetarianizmu, a w Polsce również weganizmu, czyli 1 października. W ten sposób pojawił się 27 września, czyli dzień przed Maratonem Warszawskim. Taki termin daje wyjątkową okazję dotarcia z naszym przekazem do polskiego i nie tylko polskiego świata biegowego, który w tym czasie pojawi się w Warszawie. Wszystkich biegających zapraszamy także na wegańską Pasta Party, która będzie świetną okazją do bliższego poznania się i ciekawych rozmów.

Run Vegan jako organizacja powstała w chwilę po pomyśle na Bieg i ma wymiar bardziej pro-aktywny. Celem jest organizacja imprez, wyjazdów czy warsztatów, które będą łączyły w jednej formule aktywność fizyczną z dietą roślinną, proponując niejako weganizm i bieganie „w pakiecie”. Bieg Wegański to nasze pierwsze tak duże wydarzenie, w planach zas są już kolejne edycje, w tym również biegi terenowe. Chcemy, aby Bieg Wegański był imprezą cykliczną i szczególną okazją do inspiracji tematem weganizmu i biegania dla tych, którzy dopiero to rozważają. Zależy nam również, aby była to okazja do integracji naszego środowiska i wzajemnej wymiany doświadczeń.

Zapraszamy do Warszawy w sobotę, 27 września. Przyłączcie się.

Zgłoszenia do biegi są prowadzone na stronie Bieg Wegański >>TUTAJ<<

Artykuł został opublikowany w Magazynie Vege nr 9/2014

Leave your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>